Ha rosszul alszik, vagy túlzott stressz alatt áll, akkor a teste magnéziumhiányban szenvedhet. Mivel a testünk nem termeli ezt az ásványi anyagot, az étrend által kell bevinnünk.
Az egyik alapvető vitamin vagy ásványi anyag hiánya, amelyre testünknek szüksége lehet, sokféle dolgot eredményezhet. És miközben kiegyensúlyozott táplálkozást folytat, ügyeljen arra, hogy jó állapotban maradjon, mert vannak olyan dolgok, amelyek „besurranhatnak” és zavarhatják az egészségét.
A magnéziumhiány lehet az egyik oka a rossz alvásnak. 2014-ben az amerikai táplálkozási és alvásszakértő, Shawn Stevenson közzétette az „Sleep Smarter” („Aludj okosabban”) című könyvét – arról, hogy az alvás milyen jelentőséggel bír az általános egészségi állapotra, és hogyan lehet a legjobban kihasználni.
Stevenson kutatása szerint a lakosság 80%-ának magnéziumhiánya van. A magnézium egy stresszoldó ásványi anyag, amely felelős a vércukorszint és a vérnyomás egyensúlyáért, a feszült izmok ellazításáért, a fájdalom csökkentéséért és az idegrendszer megnyugtatásáért.
Ha nem rendelkezik elegendő magnéziummal – az egyik alapvető makrominerállal, amelyre a testnek szüksége van –, akkor túlzott stressz jelentkezhet, és súlyosan korlátozott alvási nehézségben szenvedhet. A helyzetet még rosszabbá teszi, hogy testünk nem termel természetesen magnéziumot, ezért a táplálkozással kell bevinnünk azt.
A kutatások azt mutatják, hogy a magnézium-kiegészítők javíthatják az alvásminőséget, különösen a rossz alvásban vagy álmatlanságban szenvedőknél. A magnéziumhiány azonban súlyosabb lehet, mint néhány álmatlan óra.
Egy felnőtt test 20-25 gramm magnéziummal rendelkezik. Ez a csontok szerkezetének része, a kalciummal és a foszforral együtt, de sokkal kisebb mennyiségben van ily formában jelen. A magnézium a növényi pigment (klorofill) alapvető alkotóeleme, akárcsak a vas, amikor a vérben levő hemoglobinról van szó. A magnézium az elmúlt években fontos ásványi anyaggá vált, mivel számos fiziológiai funkcióban meghatározó szerepet tölt be. Gyakran előfordul, hogy a szokásos étrend által nem viszünk be elegendő mennyiséget ebből a fontos ásványi anyagból. Ennek oka a magnéziumban gazdag teljes kiőrlésű gabonafélék, diófélék (dió, mandula stb.) alacsony fogyasztása, valamint a talaj elszennyeződése, magnéziumhiánya. A mesterséges tüzelőanyagok folyamatos helytelen felhasználása az intenzív mezőgazdaságban biokémiai egyensúlyhiányhoz vezet a talajban és a benne növekedő növényekben. A növények már nem tartalmazzák azt az ásványi anyagmennyiséget, amellyel rendelkezniük kellene, különösen magnézium esetén, mivel ez a leginkább jellemző az érzékeny és kimerült talajra.
A magnézium katalizátorként szolgál a test többféle kémiai reakciójában, a tápanyagok elégetése és az energiatermelés során. Különösen fontos funkciója az idegrendszerben van azáltal, hogy szabályozza az impulzusok átvitelét a perifériás idegrendszer mentén. A változatos növényi étrend, mennyiségi és minőségi szempontból kiegyensúlyozott, minden vitamint és ásványi anyagot biztosít. A növényi alapú étrend kielégíti az ásványi anyagok és az oligo-elemek minden igényét.
A magnéziumhiányt nagyon különböző tünetek kísérik:
Általános fáradtság és gyengeség. Izomrángás, a szemhéjak vagy más izmok remegése (egy izomrázásnak nevezett jelenség).
Neurovegetatív betegségek – görcsök különböző szervekben, gyomorfájdalom, vastagbélgyulladás, méhfájdalom a menstruációs ciklus alatt, nyomásérzés a mellkasban és felgyorsult szívdobogás.
A diófélék, a gabonafélék és a hüvelyesek a magnézium legfontosabb forrásai. A változatos növényi alapú étrend nagyban kielégíti a test összes magnéziumigényét.
A következő növények tartalmaznak MAGNÉZIUMOT:
Ételmennyiség mg / 100 g-ban
Napraforgó 420
Mandula 252
Szójabab 242
Dió 185
Bab 164
Teljes kiőrlésű liszt 109
Spenót 55
Papaya 40
Banán 38
Narancs 36
Burgonya 26
Fehér liszt 21
Füge 20
Forrás: Dr. George Pamplona Roger – Healthy Nutrition